A je tu zase další Harry Potter

A je tu zase další Harry Potter

Jedna z nejprodávanějších ság, naprostý fenomén své doby, dokonale propracovaný imaginární svět, to všechno je milovaný Harry Potter. I já sama patřím ke generaci, která rostla s Harry Potterem, čím jsem byla starší, tím víc temna v knihách přibývalo a já žila každým dílem, skoro jako každý v mé generaci.

Od vydání posledního dílu Harryho Pottera uplynulo pár let a nyní na trh přichází nový osmý díl knihy s názvem Harry Potter a prokleté dítě. Nové knize se daří a už ji zakoupily miliony lidí. Především ve Velké Británii slaví kniha velký úspěch, a tak se osmé vydání dobrodružství čarodějnického učně stalo nejrychleji prodávanou knihou za posledních 10 let. Jedná se o pokračování (scénář ke stejnojmenné hře), které vypráví příběh o dospělém Harrym a jeho rodině.

Spisovatelka se vyjádřila, že chce, aby se děti naučily díky nové hře chodit zase do divadla, což je velice hezká myšlenka. Zároveň všechny čtenáře prosí, aby neprozrazovali děj.

Prokleté dítě porazilo i erotický román

Konečně přišla nějaká kniha, které se zase podařilo vytlačit z prvního místa erotický román Padesát odstínů šedi. Této knize se často přezdívá “porno pro maminky”, což je celkem trefné. Budeme jen doufám, že nový Harry bude o poznání lepší, než Padesát odstínů šedi.

Už přemýšlíte, že si knihu koupíte ve svém oblíbeném knihkupectví? Mám pro vás jednu špatnou zprávu, budete si muset ještě chvilku počkat. V České republice získalo práva k vydání nakladatelství Albatros, které plánuje český překlad na podzim tohoto roku. Ovšem pro ty, kteří se už nemůžou dočkat a nedělá jim problém angličtina, mohou si Prokleté dítě zakoupit v angličtině jako e-knihu.

Scénář, se popisuje jako osmý příběh Harryho Pottera a objednávky na tento díl byly již od roku 2007, kdy vyšla poslední kniha o mladém čaroději. Ve středu pozornosti je Harryho druhorozený syn Albus Severus, který je prý pravým opakem svého otce. Nesnáší školu, nemá rád famfrpál, a místo Nebelvíru se jeho kolejí stává Zmijozel. Asi uhádnete, kdo bude jeho nejlepším kamarádem, ano, je to mladý Malfoy. Oba dva se zmocní obraceče času a zkoumají na vlastní pěst temná místa minulosti.

Kritiky zatím nejsou moc pozitivní. Čtenáři se vyjádřili, že způsob, jakým se v knize zachází do minulosti je obdivuhodný, ale vše prý působí velice chladně a sterilně. Čtenář nemá pocit, že by se chtěl dozvědět víc a chybí zde napětí, jako tomu bylo u předchozích dílů. Vypadá to, jako by bylo Prokleté dítě pouze zhuštěním původní ságy vyprávěné z mírně pozměněných perspektiv.

Dobré je, že se tento nový díl ani nepokouší o to, překonat nebo vyrovnat se svým předchůdcům. Nemůžeme to nazývat pokračováním, je to profesionálně zkonstruovaný příběh na motivy románu ze světa Harryho Pottera. Sama jsem zvědavá, co budu na tuto knížku říkat a jak se bude číst Harry Potter jako scénář.

Myslíte si, že se ještě někdy fanoušci dočkají nového filmu Harry Potter? Podle mého názoru by to byl ten největší trhák všech dob, ale o tom můžeme jen snít. Bude nám muset stačit divadelní hra.