Nejtěžší jazyky světa

Nejtěžší jazyky světa

Velké množství odborníků se neustále snaží vyřešit, který jazyk je ten nejtěžší na světě. Lingvisté tvrdí, že není možné na tuto otázku najít jednoznačnou odpověď, protože záleží především na tom, jaký je váš mateřský jazyk. Odborníci se shodli, že pro Čechy není těžké se naučit například ruštinu, zatímco pro Turky či Japonce to může být velice těžký jazyk. Známe pořekadlo praví: “Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem”. Pravdou je, že počet jazyků, které ovládáme, nám mohou pomoci získat lepší pracovní místo, ale především nám otevřou dveře do celého světa.

Pojďme se podívat na zaznamenané rekordy. Podle Guinnessovi knihy rekordů je nejtěžší jazyk na světě Chippewa, kterým hovoří indiánský kmen Ojibwe žijící v Severní Americe. Na druhém místě se umístila haidšina. Podle psané formy hodnotíme za nejobtížnější jazyky například čínštinu, japonštinu a korejštinu.

Pravdou je, že největší problém představují zejména asijské jazyky, protože jsou stavěny na úplně jiných principech, než ty evropské a mají složité sady znaků. Nejsložitějším asijským jazykem je bezesporu japonština, ale i tak jí hovoří 130 milionů lidí na světě.  V Japonsku děti chodí do školy 12 let, a z toho se skoro polovinu této doby učí pouze dva předměty, kterými je japonština a matematika. Aby mohl Japonec dokončit školu, musí složit zkoušku, která testuje znalost celkem 1850 znaků. Zajímavostí je, že pokud budete chtít číst japonské články v novinách, potřebujete znát alespoň 3000 znaků.

Dalším velice obtížným jazykem z asijského kontinentu je čínština. Tímto složitým jazykem hovoří kolem 1,2 miliardy lidí, což je neuvěřitelných 16% z celé světové populace. Považuje se za jeden z nejtěžších jazyků, když mluvím o psané formě. Čínské znaky jsou spíše malířským uměním a určitě si někdo z vás položil otázku, jak tomu může vůbec někdo rozumět.

Skoro nemožné se tyto jazyky naučit

Mezi další obtížné jazyky patří tibetština, kterou mluví okolo šestí milionů lidí. Největším problémem u tohoto jazyka je dialekt, těch je na světě hned několik. Tibetštinu můžete zaslechnout v Číně, Nepálu, Indii a Bhútánu. Zajímavostí je, že dodnes nebyla ustálena její spisovná forma.

Pojďme se odklonit od asijské kultury k té evropské. Mnoho odborníků považuje právě češtinu za jeden z nejsložitějších jazyků Evropy. Má to několik opodstatnění, naše skloňování a psaní tvrdého a měkkého i/y je pro některé národy naprosto nepochopitelná věc.

Hned v závěsu je maďarština, kterou plynně ovládá 13 milionů světové populace. Maďarština má velice složité spřežky a diakritiku, velkým problémem je také výslovnost. Přesouváme se trochu na sever. Dalším šílený jazyk je finština a zatímco čeština má “pouhých” sedm pádů, ve finštině je jich hned patnáct, což je celkem šílené. Problém představuje také finská gramatika, nemají například budoucí čas. Chcete znát to nejdelší finské slovo, tak ho máte: Epäjärjestelmällisyydellistyttämättömyydellänsäkäänköhän.

Mezi další problematické jazyky patří urdština, která je indoíránským jazykem podobným hindštině. Dále pak Gaelština, která je příbuzná s irštinou a setkáte se s ní u domorodců Skotska. Velký problém dělá i řečtina, která má velice složité pravidla.

Na závěr bych řekla, že není nikdy jednoduché se naučit cizí jazyk. Člověk pro to musí mít nadání. Ne každý je schopen ovládat více jak dva jazyky, ale je to obrovská výhoda.

A je tu zase další Harry Potter

A je tu zase další Harry Potter

Jedna z nejprodávanějších ság, naprostý fenomén své doby, dokonale propracovaný imaginární svět, to všechno je milovaný Harry Potter. I já sama patřím ke generaci, která rostla s Harry Potterem, čím jsem byla starší, tím víc temna v knihách přibývalo a já žila každým dílem, skoro jako každý v mé generaci.

Od vydání posledního dílu Harryho Pottera uplynulo pár let a nyní na trh přichází nový osmý díl knihy s názvem Harry Potter a prokleté dítě. Nové knize se daří a už ji zakoupily miliony lidí. Především ve Velké Británii slaví kniha velký úspěch, a tak se osmé vydání dobrodružství čarodějnického učně stalo nejrychleji prodávanou knihou za posledních 10 let. Jedná se o pokračování (scénář ke stejnojmenné hře), které vypráví příběh o dospělém Harrym a jeho rodině.

Spisovatelka se vyjádřila, že chce, aby se děti naučily díky nové hře chodit zase do divadla, což je velice hezká myšlenka. Zároveň všechny čtenáře prosí, aby neprozrazovali děj.

Prokleté dítě porazilo i erotický román

Konečně přišla nějaká kniha, které se zase podařilo vytlačit z prvního místa erotický román Padesát odstínů šedi. Této knize se často přezdívá “porno pro maminky”, což je celkem trefné. Budeme jen doufám, že nový Harry bude o poznání lepší, než Padesát odstínů šedi.

Už přemýšlíte, že si knihu koupíte ve svém oblíbeném knihkupectví? Mám pro vás jednu špatnou zprávu, budete si muset ještě chvilku počkat. V České republice získalo práva k vydání nakladatelství Albatros, které plánuje český překlad na podzim tohoto roku. Ovšem pro ty, kteří se už nemůžou dočkat a nedělá jim problém angličtina, mohou si Prokleté dítě zakoupit v angličtině jako e-knihu.

Scénář, se popisuje jako osmý příběh Harryho Pottera a objednávky na tento díl byly již od roku 2007, kdy vyšla poslední kniha o mladém čaroději. Ve středu pozornosti je Harryho druhorozený syn Albus Severus, který je prý pravým opakem svého otce. Nesnáší školu, nemá rád famfrpál, a místo Nebelvíru se jeho kolejí stává Zmijozel. Asi uhádnete, kdo bude jeho nejlepším kamarádem, ano, je to mladý Malfoy. Oba dva se zmocní obraceče času a zkoumají na vlastní pěst temná místa minulosti.

Kritiky zatím nejsou moc pozitivní. Čtenáři se vyjádřili, že způsob, jakým se v knize zachází do minulosti je obdivuhodný, ale vše prý působí velice chladně a sterilně. Čtenář nemá pocit, že by se chtěl dozvědět víc a chybí zde napětí, jako tomu bylo u předchozích dílů. Vypadá to, jako by bylo Prokleté dítě pouze zhuštěním původní ságy vyprávěné z mírně pozměněných perspektiv.

Dobré je, že se tento nový díl ani nepokouší o to, překonat nebo vyrovnat se svým předchůdcům. Nemůžeme to nazývat pokračováním, je to profesionálně zkonstruovaný příběh na motivy románu ze světa Harryho Pottera. Sama jsem zvědavá, co budu na tuto knížku říkat a jak se bude číst Harry Potter jako scénář.

Myslíte si, že se ještě někdy fanoušci dočkají nového filmu Harry Potter? Podle mého názoru by to byl ten největší trhák všech dob, ale o tom můžeme jen snít. Bude nám muset stačit divadelní hra.