Nedostatek spánku – může způsobit nějaké problémy?

Nedostatek spánku - může způsobit nějaké problémy?

Dnešní doba je někdy tak hektická, že spousta lidí nemá ani čas se pořádně vyspat. Máme práce a povinností nad hlavu, do postele uleháme až nad ránem. Spousta lidí trpí poruchami spánku a  nespavostí. Kvalitní a nepřerušovaný spánek je luxus, který již dlouho nezažili.

Věděli jste, že nedostatek spánku může způsobit nejrůznější problémy? Dokonce dlouhodobý spánkový deficit může způsobit i vážné zdravotní problémy.

Studie uvádí, že téměř čtvrtina lidí, kteří dlouhodobě spí méně než šest hodin, je více ohrožena výskytem různých kardiovaskulárních onemocnění. Harvardští vědci dokonce straší, že nedostatek spánku zvyšuje riziko úmrtí až o 15 procent a to bez specifikace věku nebo příčiny.

Nedostatek spánku ve většině případů způsobuje klasické problémy, jako je zvýšená únava, snížený pracovní nebo fyzický výkon.

Potíže se soustředěním

Tento problém znáte určitě i ze školních let, když jste nenápadně hráli nějakou počítačovou hru do tří do rána, ve škole by vaši pozornost neudržel ani sebelepší učitel. Při nedostatku spánku se objeví roztržitost a potíže se soustředěním. Člověk má problémy s přemýšlením, učením a výkonem běžných činností. Pamatujte si, že když spokojeně a nerušeně spíte, dochází přes noc k ukládání nových informací do vaší paměti, proto nedělejte stejnou chybu jako většina studentů, kteří se učí převážně přes noc.

Ani vaše reflexy nebudou normální. Pokud budete vzhůru 24 hodin, je to jako byste vypili zhruba pět alkoholických drinků. Takže pokud se chystáte třeba řídit, měli byste svou cestu odložit a trochu si odpočinout.

Vznik deprese a rychlejší stárnutí

Jsou lidé, kteří ráno vstanou a jsou schopni ihned fungovat, ale jsou i ti, na které není dobré po rádu ani mluvit. Pokud člověk nemá dostatek spánku, není divu, že nemá moc dobrou náladu. Spolu s absencí spánku pak časem přichází deprese. Nenechte tedy dojít váš spánkový problém tak daleko, aby ovlivnil vaši povahu.

Když jste dlouhodobě nevyspaní, vaše tělo působí i navenek starší, než ve skutečnosti doopravdy je. Člověk s deficitem spánku má napuchlé oči, objeví se mu dříve vrásky, žloutne pleť a samozřejmostí jsou i kruhy pod očima. Pokud se vám zvýší hladina stresového hormonu, kterým je kortizol, dojde ke ztrátě kolagenu, což je látka, která zajišťuje, že vaše pleť vypadá mladě a je bez vrásek.

Něco pro ženy

Tady by měly dávat pozor především ženy, které trpí spánkovým deficitem a mají problémy se svou váhou. Je prokázáno, že u lidí, kteří spí kolem pěti hodin denně, dochází k menší tvorbě hormonu leptin, který navozuje pocit sytosti a zároveň reguluje ukládání tuků v těle. Je tedy velká pravděpodobnost, že s nedostatkem spánku přichází i větší chutě, a tím pádem i nárůst tělesné hmotnosti.

Lidé s tímto problémem mají všeobecně více tělesného tuku a větší obvod pasu, čím člověk méně spí, tím více spořádá kalorií, a tím více přibírá na váze.

Sex

Ano, člověk který málo spí a dlouhodobě trpí spánkovým deficitem, ztrácí chuť na sex. Je to vcelku logické, protože jen málokdo má chuť na sexuální hrátky, když je unavený, zároveň má špatnou náladu a také trpí spánkovou depresí.

Potraviny, které pomohou odbourat nikotin v těle

Potraviny, které pomohou odbourat nikotin v těle

Je všeobecně známo, že kouření ohrožuje lidské zdraví a nikotin má negativní vliv pro naše tělo. Kouření ničí cévy, plíce a bere tělu potřebné vitamíny. Bohužel jen málo který kuřák dokáže překonat svoji závislost. Pokud patříte mezi ty kuřáky, kteří stále se svou závislostí bojují, podívejte se, čím můžete dopad kouření alespoň trochu zmírnit. Zkuste svému tělu dopřát zdravé potraviny, které jej pomohou vyčistit.

Zpravidla jsou pro kuřáka nejdůležitější potraviny, které obsahují vitamín C, a to kvůli obraně buněk a ochraně cév. Věděli jste, že pravidelný příjem nikotinu výrazně snižuje hladinu vitamínu C v organismu? Proto je potřeba ho pravidelně doplňovat.

Citrusové plody

Citrusové plody by měly být číslem jedna v kuřákově jídelníčku. Je to především kvůli vysokému obsahu vitamínu C. Pokud člověk pravidelně konzumuje pomeranč, dojde ke zrychlení jeho metabolismu a následně i zmírnění stresu. Věděli jste, že dva pomeranče jsou denní dávka vitamínu C? Ale pozor kuřák by měl sníst třikrát tak větší dávku vitamínu C než normální člověk.

Dalším zázračným plodem je citrón, ten nejen, že obsahuje velké množství vitamínu C, ale má i silné antioxidační účinky. Posiluje naše srdce a vyplavuje škodlivé volné radikály z těla.

Zelená je dobrá

Všechny zelené potraviny jsou dobré, a ne jen pro kuřáky. Nejlepší z nich je ale brokolice, která je bohatá na vitamín B5 a C. Pravidelná konzumace může dokonce výrazně snížit vznik rakoviny plic, avšak minimálně to musí být 170g týdně.

Další zelenou superpotravinou je špenát. Je zdrojem kyseliny listové a vitaminu B9, dopomáhá odstranit nikotin z těla a díky chlorofylu čistí krev.

Do třetice všeho dobrého. Chápu, že většina z nás má nepřekonatelný odpor k této potravině ze školní jídelny, ale pokud chcete dostat nikotin z těla, je perfektní. Řeč není o ničem jiném, než o slavné kadeřavé kapustě. Ta obsahuje provitamin A, vitamin C a B7. Je bohatá na draslík, fosfor, železo a hořčík. Je bohatá na antioxidanty.

Zástupcem z řad ovoce je kiwi. Určitě je to příjemnější než konzumovat každý den růžičkovou kapustu. Dejte si k svačině každý den kiwi, které obsahuje vitamíny A, C a E, ty snižují kouření.

Zázvor je grunt

Přijde mi, že se tato potravina dostala na výsluní až v posledních letech a dlouho na něm zůstane. Zázvor je všelék. Věděli jste, že zázvor utlumuje potřebu nikotinu a pomáhá eliminovat toxiny v krevním oběhu? Nevěděli? Zkuste se podívat, co je Ginger Shot.

Mrkvová šťáva

Víme, že je mrkev dobrá na zrak, ale jako kuřák budete mít pravděpodobně nedostatek vitamínu A, a právě ten mrkev obsahuje. Konzumací mrkve dodáte tělu vitamín C a K, a tím posílíte obranyschopnost těla.

Červená je taky dobrá

Pomalu se blížíme do finále, je spousta superpotravin, které jsou prospěšné pro naše tělo. Mezi další, které pomáhají s nikotinem v našem těle řadíme i brusinky a granátové jablko. Brusinky rychleji odbourávají nikotin z krevního oběhu a obsahují velké množství flavonoidů a minerálů. Dost podobným způsobem působí i granátové jablko. To navíc napomáhá i k tvorbě červených krvinek. Jablko je zdrojem sodíku, vitaminu A, B a C.