Nedostatek spánku - může způsobit nějaké problémy?

Nedostatek spánku – může způsobit nějaké problémy?

Dnešní doba je někdy tak hektická, že spousta lidí nemá ani čas se pořádně vyspat. Máme práce a povinností nad hlavu, do postele uleháme až nad ránem. Spousta lidí trpí poruchami spánku a  nespavostí. Kvalitní a nepřerušovaný spánek je luxus, který již dlouho nezažili.

Věděli jste, že nedostatek spánku může způsobit nejrůznější problémy? Dokonce dlouhodobý spánkový deficit může způsobit i vážné zdravotní problémy.

Studie uvádí, že téměř čtvrtina lidí, kteří dlouhodobě spí méně než šest hodin, je více ohrožena výskytem různých kardiovaskulárních onemocnění. Harvardští vědci dokonce straší, že nedostatek spánku zvyšuje riziko úmrtí až o 15 procent a to bez specifikace věku nebo příčiny.

Nedostatek spánku ve většině případů způsobuje klasické problémy, jako je zvýšená únava, snížený pracovní nebo fyzický výkon.

Potíže se soustředěním

Tento problém znáte určitě i ze školních let, když jste nenápadně hráli nějakou počítačovou hru do tří do rána, ve škole by vaši pozornost neudržel ani sebelepší učitel. Při nedostatku spánku se objeví roztržitost a potíže se soustředěním. Člověk má problémy s přemýšlením, učením a výkonem běžných činností. Pamatujte si, že když spokojeně a nerušeně spíte, dochází přes noc k ukládání nových informací do vaší paměti, proto nedělejte stejnou chybu jako většina studentů, kteří se učí převážně přes noc.

Ani vaše reflexy nebudou normální. Pokud budete vzhůru 24 hodin, je to jako byste vypili zhruba pět alkoholických drinků. Takže pokud se chystáte třeba řídit, měli byste svou cestu odložit a trochu si odpočinout.

Vznik deprese a rychlejší stárnutí

Jsou lidé, kteří ráno vstanou a jsou schopni ihned fungovat, ale jsou i ti, na které není dobré po rádu ani mluvit. Pokud člověk nemá dostatek spánku, není divu, že nemá moc dobrou náladu. Spolu s absencí spánku pak časem přichází deprese. Nenechte tedy dojít váš spánkový problém tak daleko, aby ovlivnil vaši povahu.

Když jste dlouhodobě nevyspaní, vaše tělo působí i navenek starší, než ve skutečnosti doopravdy je. Člověk s deficitem spánku má napuchlé oči, objeví se mu dříve vrásky, žloutne pleť a samozřejmostí jsou i kruhy pod očima. Pokud se vám zvýší hladina stresového hormonu, kterým je kortizol, dojde ke ztrátě kolagenu, což je látka, která zajišťuje, že vaše pleť vypadá mladě a je bez vrásek.

Něco pro ženy

Tady by měly dávat pozor především ženy, které trpí spánkovým deficitem a mají problémy se svou váhou. Je prokázáno, že u lidí, kteří spí kolem pěti hodin denně, dochází k menší tvorbě hormonu leptin, který navozuje pocit sytosti a zároveň reguluje ukládání tuků v těle. Je tedy velká pravděpodobnost, že s nedostatkem spánku přichází i větší chutě, a tím pádem i nárůst tělesné hmotnosti.

Lidé s tímto problémem mají všeobecně více tělesného tuku a větší obvod pasu, čím člověk méně spí, tím více spořádá kalorií, a tím více přibírá na váze.

Sex

Ano, člověk který málo spí a dlouhodobě trpí spánkovým deficitem, ztrácí chuť na sex. Je to vcelku logické, protože jen málokdo má chuť na sexuální hrátky, když je unavený, zároveň má špatnou náladu a také trpí spánkovou depresí.