Chcete zhubnout? Jakým potravinám je dobré se vyhnout?

Chcete zhubnout? Jakým potravinám je dobré se vyhnout?

Snad každá žena se někdy snažila zhubnout nebo změnit svou postavu. Dnes se nebudeme zabývat cvičením, je jasné, že bez pohybu to nikdy nejde, ale změna jídelníčku je někdy mnohem důležitější než samotné cvičení.

Pokud chcete zhubnout, žádné diety nemají cenu. Důležité je hlavně nehladovět a jíst zdravě a pravidelně. Pokud tohle všechno dodržujete a stále nehubnete, je možná něco špatně. Pojďme se podívat na potraviny, které vypadají zdravě a dietně, ale dietní vlastně vůbec nejsou. Mají pověst zdravých potravin a proto je spousta žen konzumuje ve velkém, i když po nich přibírá. Zkuste se těmto potravinám vyhnout a uvidíte, že to pak ve finále půjde samo.

Müsli tyčinky

Všichni je máme rádi, jsou dobré na cesty a prostě chutné. Samotná tyčinka není tak tučná, ale velké množství z nich obsahuje hodně cukru, jsou polité čokoládou nebo to je zapékané müsli. Pokud ale opravdu hledáte něco takového, zkuste se podívat v obchodě po raw tyčince z čerstvých surovin nebo si ji připravit doma.

Škroby

Špatně, špatně a všechno špatně. Pokud chcete zhubnout, škroby nebudou vaším nejlepším kamarádem. Takové brambory obsahují velké množství sacharidů. Pokud chcete zhubnout, tak je vyřaďte na nějakou dobu ze svého jídelníčku. Nahraďte je rýží nebo zeleninou. Další položkou na seznamu jsou rýžové chlebíčky, se kterými je to opravdu těžké. Určitě je lepší dát si rýžový chlebíček, než rohlík, ale i tak pozor. Tyto chlebíčky obsahují vysoký glykemický index a zvyšují hladinu cukru v krvi.

Ovocné džusy

Dlouho si všichni namlouvali, že jsou džusy zdravé a prospěšné, ale není to tak úplně pravda. Zatímco sušené ovoce poskytuje spoustu vlákniny, džusům vláknina naopak chybí a zároveň obsahují přebytečné množství cukru. Nemluvíme zde ale o čerstvě vymačkané ovocné šťávě, to je něco úplně jiného. Když už se rozhodnete koupit džus, podívejte se, že má stoprocentní podíl ovocné složky. V obou dvou případech si uvědomte, že džus obsahuje velké množství ovocné složky.

Kukuřice

Kukuřice, sója a pšenice. Tahle trojice je hrozba pro ty, kteří chtějí zhubnout. Jedná se převážně o geneticky modifikované potraviny, často spojované se velkým množstvím zdravotních problémů. Mají vysoký glykemický index a zánětlivé účinky.

Mléčné produkty

Mléčné produkty nejsou špatné, ale určitě se v období hubnutí vyhýbejte plnotučným mléčným výrobkům. V jídelníčku omezte máslo, plnotučné mléko a vysokotučné sýry. Podívejte se v obchodě na nízkotučné nebo odtučněné potraviny. Ale i zde platí: všeho s mírou!!! Pokud máte ještě problémy pletí, může to způsobovat mléko, které často stojí za zvýšenou tvorbou akné.

Light limonády

Pokud chcete zhubnout, vyhněte se všem slazeným limonádám, i těm s nápisem light. Ani si nedokážete představit, kolik kostek cukru je v takové litrové Coca Cole. Dobrá není ani verze light nebo zero. Důvodem často není jenom cukr, ale i fakt, že kombinace bublinek a umělého sladidla způsobuje přibírání. Zkuste sáhnout po neperlivé vodě nebo vodě s ovocem

Rada na závěr. Pokud na něco máte chuť, dejte si to, ale v omezené míře. Zaměřte se na zeleninu a maso. Vynechte veškeré cukry a tuky, ale buďte opatrní. Naordinujte si takový jídelníček, aby vám nevydržel jen jeden den, ale celý týden.

Zázračná levandule – poklad z Provance

Zázračná levandule - poklad z Provance

Fialový poklad z Provance, který dokáže lidem ulevit od bolesti, nachlazení a deprese, to všechno je levandule. Levanduli všichni znají jako silně aromatickou kvetoucí bylinu, která má silně uklidňující účinky. Vraťme se trochu do historie. Již ve starověkém Egyptě lidé vyráběli voňavky z levandule. V Řecku si připravovali z levandule koupele a staří Římané pomocí ní odpuzovali hmyz. Zajímavostí je, že až do 19. století se myslelo, že je levandule lék téměř na všechny neduhy. Dnes jsou již účinky levandule vědecky potvrzeny.

Levandule dorůstá do výšky až půl metru, jedná se o keřík s přisedlými uzoučkými listy šedé barvy, které později zelenají. Má pyskaté květy bělavé, bledě modré nebo nafialovělé barvy, které jsou uspořádány do klasu na holé lodyze.

Kde levandule roste?

Levandule je od nedávna spojena s francouzským krajem Provance a právě zde má pěstování levandule tu největší tradici. Spousta lidí má levanduli s tímto krajem spojenou a každý rok navštěvují miliony lidí tuto oblast, aby se mohli pokochat úžasným pohledem na fialová pole. Není divu, protože pomocí levandule se můžete rozloučit se stresem a to zejména pomocí levandulového oleje.

Dokonce byly i vědecky dokázány zklidňující účinky levandule a její pozitivní působení na nervovou soustavu. Menší informace pro ženy, levandule působí blahodárně i na vaši pokožku. Dokonce se řadí i mezi top 5 nejlepších esenciálních olejů pro naši pleť. Pokud máte nějaké ranky, štípance, spáleniny nebo štípnutí hmyzem, levandule vám pomůže na hojení.

Levandule je také dobrá ve spojení s meduňkou, kozlíkem, květem hlohu nebo natí americké meduňky jako účinné sedativum. Proti plynatosti se spojuje s měsíčkem, heřmánkem, vlaštovičníkem, pampeliškou, mátou či zemědýmem. Pokud chcete zlepšit krevní oběh, dejte si levanduli a rozmarýn do vaší koupele.

Dobrá zpráva pro ty, kteří nechtějí cestovat za levandulovými poli až do oblasti Provance. S rostlinou totiž začínají experimentovat i zemědělci na Břeclavsku. V posledních letech se rozjelo hned několik projektů na výstavbu fialových polí. Levandule u nás sice není vůbec běžnou rostlinou, ale daří se jí velice dobře.

Trápí vás hmyz a hlodavci? Levandule je úžasná i na tento problém. Levandule odpuzuje hmyz, takže pokud ji umístíte blízko k oknu, můžete se s hmyzem rozloučit.

Chcete mít levanduli na své zahrádce? Pěstování není takový problém. Levandule vyžaduje lehčí půdu s neutrálním nebo zásaditým pH. Určitě nepotřebuje moc zalévat a pamatujte si, že levandule miluje především sluníčko. Pokud budete chtít, aby se vám levandule zahustila, můžete výhonky na jaře seříznout, ale nikoliv dřevěné větvičky.

Levandule je dobrá i v gastronomii. V létě si můžete udělat z levandulového sirupu úžasnou limonádu. Pokud přidáte ještě čerstvou levanduli, uděláte svým hosům určitě radost. Jako dezert můžete zkusit udělat fenomenální levandulovou bábovku nebo dvoubarevnou levandulovou panna cottu.

Malá rada na závěr, levandule není jen zázračné léčivo, které pomáhá na mnoho chorob nebo dobrý doplněk v kuchyni. Levandule vypadá naprosto dokonale jako dopněk v domácnosti, provoní ji a vytvoří útulné prostředí.