Účetnictví a daňové přiznání

Velké množství lidí nedokáže rozpoznat daňového poradce a účetního. Zákon říká, že daňový poradce je pojištěn za škody, které způsobí. Hodně lidí si myslí, že účetní za škody nemůže. Není tomu tak. Rozdílem je zde vlastnictví velké firmy, kde jsou vedena vlastní oddělení a malé firmy či živnostníci, kteří si obvykle musí takového pomocníka najmout. Proto někdy dochází k omylu a zaměňování těchto pojmů. To vede poté k vybrání špatného odborníka a následných nedorozumění nebo problémů, které z toho plynou. Častou chybou je požadavek daňového přiznání po účetním a vedení účetnictví po daňovém poradci.

Základní kámen – účetnictví

Nejdůležitější věcí je správné a účinné vedení účetnictví, z kterého následně vychází důležité podnikatelské aktivity jako je např. daňové přiznání. Bez efektivního vedení účetnictví nemáte šanci být úspěšným podnikatelem. Dobrý účetní dokáže rozpoznat, kdy je potřeba klientovi doporučit daňového poradce, pokud obor daní není v jeho kompetenci. Vedení účetnictví může mít na starosti i daňový poradce, jestliže je to v jeho kompetenci. Jestliže ale není zároveň i účetní, poté je jeho funkce pouze podávání daňových přiznání. Takové služby nabízí např. moneus.cz. Účetnictví také obsahuje velké množství činností, které s podáváním daňového přiznání nemají nic společného. Např. se může jednat o reklamní činnosti, výběr dovolené nebo tvorba rezerv na finanční výdaje.

Od roku 2017 vyšel nový zákon, podle kterého budou finanční úřady častěji kontrolovat a penalizovat firmy za chyby v účetnictví. Tvoří-li veškerou práci pouze daňový poradce, vystavuje se riziku, že případnou škodu mu nepokryje celá jeho profesní pojistka. Tito daňoví poradci ovšem situaci řeší trošičku jinak. Obvykle, když daňový poradce vede účetnictví svému klientovi, poté také poskytuje daňové poradenství. Proto mají skoro vždy vyřízený živnostenský list, kde mají zahrnuty účetní služby. Každá firma si proto musí na začátku dobře zvolit plán, jakým bude postupovat. Práce účetních jako OSVČ zahrnuje vedení účetnictví a účetní poradenství nikoliv podávání daňového přiznání, jelikož daňová přiznání nezasahují do rozsahu jeho živnostenského oprávnění. Dostáváme se tedy k závěru a výběru správného vedení účetnictví.

Odpovědnost za finanční škodu

Daňové povinnosti obnáší i řadu pokut. Tyto pokuty mohou zasahovat až do milionových výší. Chyba daňového poradce bývá pokryta profesní pojistkou, avšak chyba ze strany účetního není hrazena. Tyhle škody stanoví podnikatel a následně může začít vymáhat škody na svém poradci. Prokáže-li se pochybení ze strany daňového poradce, musí poté spolupracovat, aby docílil náhrady nebo při prokázání jeho viny finanční škodu uhradit. Avšak se může vyskytnout situace, kdy podnikatel bude chtít od svého účetního podat daňové přiznání. Ovšem musí ho upozornit na to, že tato činnost není v kompetenci živnostenského oprávnění, a proto nese s sebou i jistá rizika s tím spojené. Při pochybení, které vznikne během podávání daňového přiznání účetním, obvykle nebude stačit pojištění za vzniklé škody. Podnikatel i účetní se poté dostanou do nepříjemné právní nebo finanční situace.

Účetní nemusí vždy odejít bez postihu

Nejdůležitější věcí je smlouva účetního nebo poradce, kterou podepisují na začátku. Proto by si ji měli dobře přečíst. Můžou se tak vyhnout hodně nepříjemným situacím v budoucnu. Věnování pozornosti textu je priorita při podepisování jakýchkoliv dokumentů, obzvlášť smluv. Nikde není dáno, že účetní nebude odpovědný za své chyby, které napáchal. To, že to není psané v zákoně, neznamená, že budou účetní beztrestně páchat škody. Tak to teda není. Smlouva s účetním se řídí obecnou právní úpravou. Konkrétně to je § 2950 občanského zákoníku o poskytnutí nesprávné či neúplné informace nebo rady. Dále se také řídí § 2913 o způsobení škody porušením smluvní povinnosti. Z toho vyplývá, že odpovědnost za škodu může být v některých případech daleko přísnější než u daňových poradců, kteří mají ze zákona zahrnutou odpovědnost za škodu. Na závěr by si tedy měl podnikatel vybrat ověřenou osobu či společnost v oblasti účetnictví nebo daní. Vyhne se poté případným komplikacím a následkům.

Chcete zhubnout? Jakým potravinám je dobré se vyhnout?

Chcete zhubnout? Jakým potravinám je dobré se vyhnout?

Snad každá žena se někdy snažila zhubnout nebo změnit svou postavu. Dnes se nebudeme zabývat cvičením, je jasné, že bez pohybu to nikdy nejde, ale změna jídelníčku je někdy mnohem důležitější než samotné cvičení.

Pokud chcete zhubnout, žádné diety nemají cenu. Důležité je hlavně nehladovět a jíst zdravě a pravidelně. Pokud tohle všechno dodržujete a stále nehubnete, je možná něco špatně. Pojďme se podívat na potraviny, které vypadají zdravě a dietně, ale dietní vlastně vůbec nejsou. Mají pověst zdravých potravin a proto je spousta žen konzumuje ve velkém, i když po nich přibírá. Zkuste se těmto potravinám vyhnout a uvidíte, že to pak ve finále půjde samo.

Müsli tyčinky

Všichni je máme rádi, jsou dobré na cesty a prostě chutné. Samotná tyčinka není tak tučná, ale velké množství z nich obsahuje hodně cukru, jsou polité čokoládou nebo to je zapékané müsli. Pokud ale opravdu hledáte něco takového, zkuste se podívat v obchodě po raw tyčince z čerstvých surovin nebo si ji připravit doma.

Škroby

Špatně, špatně a všechno špatně. Pokud chcete zhubnout, škroby nebudou vaším nejlepším kamarádem. Takové brambory obsahují velké množství sacharidů. Pokud chcete zhubnout, tak je vyřaďte na nějakou dobu ze svého jídelníčku. Nahraďte je rýží nebo zeleninou. Další položkou na seznamu jsou rýžové chlebíčky, se kterými je to opravdu těžké. Určitě je lepší dát si rýžový chlebíček, než rohlík, ale i tak pozor. Tyto chlebíčky obsahují vysoký glykemický index a zvyšují hladinu cukru v krvi.

Ovocné džusy

Dlouho si všichni namlouvali, že jsou džusy zdravé a prospěšné, ale není to tak úplně pravda. Zatímco sušené ovoce poskytuje spoustu vlákniny, džusům vláknina naopak chybí a zároveň obsahují přebytečné množství cukru. Nemluvíme zde ale o čerstvě vymačkané ovocné šťávě, to je něco úplně jiného. Když už se rozhodnete koupit džus, podívejte se, že má stoprocentní podíl ovocné složky. V obou dvou případech si uvědomte, že džus obsahuje velké množství ovocné složky.

Kukuřice

Kukuřice, sója a pšenice. Tahle trojice je hrozba pro ty, kteří chtějí zhubnout. Jedná se převážně o geneticky modifikované potraviny, často spojované se velkým množstvím zdravotních problémů. Mají vysoký glykemický index a zánětlivé účinky.

Mléčné produkty

Mléčné produkty nejsou špatné, ale určitě se v období hubnutí vyhýbejte plnotučným mléčným výrobkům. V jídelníčku omezte máslo, plnotučné mléko a vysokotučné sýry. Podívejte se v obchodě na nízkotučné nebo odtučněné potraviny. Ale i zde platí: všeho s mírou!!! Pokud máte ještě problémy pletí, může to způsobovat mléko, které často stojí za zvýšenou tvorbou akné.

Light limonády

Pokud chcete zhubnout, vyhněte se všem slazeným limonádám, i těm s nápisem light. Ani si nedokážete představit, kolik kostek cukru je v takové litrové Coca Cole. Dobrá není ani verze light nebo zero. Důvodem často není jenom cukr, ale i fakt, že kombinace bublinek a umělého sladidla způsobuje přibírání. Zkuste sáhnout po neperlivé vodě nebo vodě s ovocem

Rada na závěr. Pokud na něco máte chuť, dejte si to, ale v omezené míře. Zaměřte se na zeleninu a maso. Vynechte veškeré cukry a tuky, ale buďte opatrní. Naordinujte si takový jídelníček, aby vám nevydržel jen jeden den, ale celý týden.

Zázračná levandule – poklad z Provance

Zázračná levandule - poklad z Provance

Fialový poklad z Provance, který dokáže lidem ulevit od bolesti, nachlazení a deprese, to všechno je levandule. Levanduli všichni znají jako silně aromatickou kvetoucí bylinu, která má silně uklidňující účinky. Vraťme se trochu do historie. Již ve starověkém Egyptě lidé vyráběli voňavky z levandule. V Řecku si připravovali z levandule koupele a staří Římané pomocí ní odpuzovali hmyz. Zajímavostí je, že až do 19. století se myslelo, že je levandule lék téměř na všechny neduhy. Dnes jsou již účinky levandule vědecky potvrzeny.

Levandule dorůstá do výšky až půl metru, jedná se o keřík s přisedlými uzoučkými listy šedé barvy, které později zelenají. Má pyskaté květy bělavé, bledě modré nebo nafialovělé barvy, které jsou uspořádány do klasu na holé lodyze.

Kde levandule roste?

Levandule je od nedávna spojena s francouzským krajem Provance a právě zde má pěstování levandule tu největší tradici. Spousta lidí má levanduli s tímto krajem spojenou a každý rok navštěvují miliony lidí tuto oblast, aby se mohli pokochat úžasným pohledem na fialová pole. Není divu, protože pomocí levandule se můžete rozloučit se stresem a to zejména pomocí levandulového oleje.

Dokonce byly i vědecky dokázány zklidňující účinky levandule a její pozitivní působení na nervovou soustavu. Menší informace pro ženy, levandule působí blahodárně i na vaši pokožku. Dokonce se řadí i mezi top 5 nejlepších esenciálních olejů pro naši pleť. Pokud máte nějaké ranky, štípance, spáleniny nebo štípnutí hmyzem, levandule vám pomůže na hojení.

Levandule je také dobrá ve spojení s meduňkou, kozlíkem, květem hlohu nebo natí americké meduňky jako účinné sedativum. Proti plynatosti se spojuje s měsíčkem, heřmánkem, vlaštovičníkem, pampeliškou, mátou či zemědýmem. Pokud chcete zlepšit krevní oběh, dejte si levanduli a rozmarýn do vaší koupele.

Dobrá zpráva pro ty, kteří nechtějí cestovat za levandulovými poli až do oblasti Provance. S rostlinou totiž začínají experimentovat i zemědělci na Břeclavsku. V posledních letech se rozjelo hned několik projektů na výstavbu fialových polí. Levandule u nás sice není vůbec běžnou rostlinou, ale daří se jí velice dobře.

Trápí vás hmyz a hlodavci? Levandule je úžasná i na tento problém. Levandule odpuzuje hmyz, takže pokud ji umístíte blízko k oknu, můžete se s hmyzem rozloučit.

Chcete mít levanduli na své zahrádce? Pěstování není takový problém. Levandule vyžaduje lehčí půdu s neutrálním nebo zásaditým pH. Určitě nepotřebuje moc zalévat a pamatujte si, že levandule miluje především sluníčko. Pokud budete chtít, aby se vám levandule zahustila, můžete výhonky na jaře seříznout, ale nikoliv dřevěné větvičky.

Levandule je dobrá i v gastronomii. V létě si můžete udělat z levandulového sirupu úžasnou limonádu. Pokud přidáte ještě čerstvou levanduli, uděláte svým hosům určitě radost. Jako dezert můžete zkusit udělat fenomenální levandulovou bábovku nebo dvoubarevnou levandulovou panna cottu.

Malá rada na závěr, levandule není jen zázračné léčivo, které pomáhá na mnoho chorob nebo dobrý doplněk v kuchyni. Levandule vypadá naprosto dokonale jako dopněk v domácnosti, provoní ji a vytvoří útulné prostředí.