Zázračná levandule - poklad z Provance

Zázračná levandule – poklad z Provance

Fialový poklad z Provance, který dokáže lidem ulevit od bolesti, nachlazení a deprese, to všechno je levandule. Levanduli všichni znají jako silně aromatickou kvetoucí bylinu, která má silně uklidňující účinky. Vraťme se trochu do historie. Již ve starověkém Egyptě lidé vyráběli voňavky z levandule. V Řecku si připravovali z levandule koupele a staří Římané pomocí ní odpuzovali hmyz. Zajímavostí je, že až do 19. století se myslelo, že je levandule lék téměř na všechny neduhy. Dnes jsou již účinky levandule vědecky potvrzeny.

Levandule dorůstá do výšky až půl metru, jedná se o keřík s přisedlými uzoučkými listy šedé barvy, které později zelenají. Má pyskaté květy bělavé, bledě modré nebo nafialovělé barvy, které jsou uspořádány do klasu na holé lodyze.

Kde levandule roste?

Levandule je od nedávna spojena s francouzským krajem Provance a právě zde má pěstování levandule tu největší tradici. Spousta lidí má levanduli s tímto krajem spojenou a každý rok navštěvují miliony lidí tuto oblast, aby se mohli pokochat úžasným pohledem na fialová pole. Není divu, protože pomocí levandule se můžete rozloučit se stresem a to zejména pomocí levandulového oleje.

Dokonce byly i vědecky dokázány zklidňující účinky levandule a její pozitivní působení na nervovou soustavu. Menší informace pro ženy, levandule působí blahodárně i na vaši pokožku. Dokonce se řadí i mezi top 5 nejlepších esenciálních olejů pro naši pleť. Pokud máte nějaké ranky, štípance, spáleniny nebo štípnutí hmyzem, levandule vám pomůže na hojení.

Levandule je také dobrá ve spojení s meduňkou, kozlíkem, květem hlohu nebo natí americké meduňky jako účinné sedativum. Proti plynatosti se spojuje s měsíčkem, heřmánkem, vlaštovičníkem, pampeliškou, mátou či zemědýmem. Pokud chcete zlepšit krevní oběh, dejte si levanduli a rozmarýn do vaší koupele.

Dobrá zpráva pro ty, kteří nechtějí cestovat za levandulovými poli až do oblasti Provance. S rostlinou totiž začínají experimentovat i zemědělci na Břeclavsku. V posledních letech se rozjelo hned několik projektů na výstavbu fialových polí. Levandule u nás sice není vůbec běžnou rostlinou, ale daří se jí velice dobře.

Trápí vás hmyz a hlodavci? Levandule je úžasná i na tento problém. Levandule odpuzuje hmyz, takže pokud ji umístíte blízko k oknu, můžete se s hmyzem rozloučit.

Chcete mít levanduli na své zahrádce? Pěstování není takový problém. Levandule vyžaduje lehčí půdu s neutrálním nebo zásaditým pH. Určitě nepotřebuje moc zalévat a pamatujte si, že levandule miluje především sluníčko. Pokud budete chtít, aby se vám levandule zahustila, můžete výhonky na jaře seříznout, ale nikoliv dřevěné větvičky.

Levandule je dobrá i v gastronomii. V létě si můžete udělat z levandulového sirupu úžasnou limonádu. Pokud přidáte ještě čerstvou levanduli, uděláte svým hosům určitě radost. Jako dezert můžete zkusit udělat fenomenální levandulovou bábovku nebo dvoubarevnou levandulovou panna cottu.

Malá rada na závěr, levandule není jen zázračné léčivo, které pomáhá na mnoho chorob nebo dobrý doplněk v kuchyni. Levandule vypadá naprosto dokonale jako dopněk v domácnosti, provoní ji a vytvoří útulné prostředí.