Znáte nějaké superpotraviny? Víte, že je najdete i ve své domácnosti?

Znáte nějaké superpotraviny? Víte, že je najdete i ve své domácnosti?

Určitě jste o nich slyšeli. Superpotraviny v současné době vládnou světem, je to celosvětový hit a módní trend hlavně mezi mladými. A proč jsou tak diskutované? Superpotraviny vynikají vysokým obsahem vitamínů, minerálů, stopových prvků, enzymů a dalších, pro naše tělo prospěšných látek. Tyto potraviny dají našemu organismu o mnoho víc, než potraviny běžné. Určitě jste zaznamenali i superpotraviny, které se k nám dostaly ze zahraniční. Většinou se jedná o exotické plodiny, kde nejznámější je pravděpodobně aloe vera, goji, chia semínka nebo acai. Velmi oblíbené jsou také mořské řasy nebo čínské houby, ale někomu tyto chutě nemusí sedět. Někomu přijdou tak cizokrajné a vzdálené, že nemají ani chuť je vyzkoušet.

Pojďme se podívat o něco blíž, zaměřit se na superpotraviny, které najdete v našich obchodech a jsou vyprodukované v naší krajině. Když budete hledat přesnou definici toho, co je superpotravina, nejspíš ji nenajdete. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o skupinu produktů s vysokým obsahem tělu prospěšných látek, není přesně definované, kolik těchto látek má potravina obsahovat.

Jaké jsou ty naše superpotraviny?

Chcete nahradit různé exotické bobule? Není to žádný problém, alternativou můžou být například černé jeřabiny neboli aronie. Jeřabiny obsahují červené barvivo, které chrání naše buňky. Působí jako přírodní antioxidant a také jako lék proti mnoha zdravotním potížím. Charakteristický je pro ně vysoký obsah vitamínu C, B a E.

Všichni milují sladké. Dřív bylo naprosto normální sladit medem, med se ale stal celkem drahou komoditou a cukr byl lepší variantou. V poslední době se k tomuto způsobu slazení lidé vrací  a je normální si osladit kávu medem. Med sám o sobě je velice ceněný pro své léčivé a výživné vlastnosti. Dodává tělu energii, má protizánětlivé vlastnosti, posiluje imunitní systém  a funguje jako silné přírodní antibiotikum. Určitě se mnou budete souhlasit, že nejlepší věc na světě je čerstvý chléb s máslem a medem.

Za lesní ovoce si pořádně připlatíte, hlavně v zimním období. Nejlepší plodinou pro vaše tělo jsou borůvky. Borůvky mají velice silné antioxidační účinky a fungují jako skvělý prostředek proti stárnutí. Co bude zajímat především ženy, pokud máte silné menstruační křeče, silné krvácení, borůvky jsou dobrou superpotravinou, která vám zaručeně pomůže.

Ořechy a lněná semínka. Nekupujte si na večer brambůrky, ale kupte si na “zobání” oříšky. Nejlepší jsou vlašské ořechy, které mají vysoký obsah tuků, bílkovin a minerálů. Působí proti nervovému vyčerpání, stresu a depresím. Mají také pomáhat proti rakovině prsu a snižují riziko infarktu.

Někdo ho nesnáší, jiný ho miluje. O čem je řeč? O další superpotravině, kterou je česnek. Česnek je elixírem mládí, přírodní antibiotikuma a opravdu mocná superpotravina, kterou bude vaše tělo prostě milovat. Zahání viry i bakterie, vyplavuje z těla karcinogeny, ničí parazity ve střevech, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá cukrovce. Nejlepší je ho konzumovat v syrovém stavu, tak svému tělu prostějete nejvíc.

Existuje další nespočet superpotravin, které by měl člověk konzumovat. Bylo by dobré, zařadit tyto potraviny do svého jídelníčku. Uvidíte, že se budete cítit lépe a vaše tělo vám to oplatí.

Jak na kruhy pod očima?

Jak na kruhy pod očima?

Kruhy pod očima trápí muže i ženy. Ženy mají ale oproti mužům velkou výhodu, že je můžou zamaskovat. Nejhorší je to vždycky po ranním probuzení. Jdeš do koupelny, podíváš se do zrcadla a vykoukne na tebe medvídek panda. Bohužel, ve většině případů jsou kruhy pod očima dány geneticky, takže aji když se snažíte, jak to jde a máte to v rodině, je to smůla. Můžete spát osm hodin, pít hektolitry vody, mazat se ráno i večer speciálními krémy  a stejně nic. Kruhy jsou vám tak trochu souzeny na doživotí.

Zkuste na chvilku přitlačit prst po očima, když ho stáhnete, barva kůže pod očima zůstane stejná. Tento typ kruhů má často hnědý tón a tím pádem vám korektor moc nepomůže. Stejně ale jeho kouzlo příliš nepodceňujte. Raději se podívejte na internet, jaká barevná kombinace kruhy zamaskuje. Pomoci vám může i trocha červeného stínu.

Pokud se rozhodnete investovat do nějakého kosmetického přípravku, ujistěte se, že má ochranný faktor SPF, a to nejméně 30. Sluneční paprsky kruhům pod očima moc neprospívají, vytáhnou je a kruhy jsou pak ještě tmavší.

Pár základních rad, jak na ně

První a zároveň jedna z nejobecnějších rad je, že teplo kruhům pod očima pomáhá. Snad každá žena, jejíž kůže pod očima má jí pigment, než zbytek obličeje, někdy zkoušela použít čajové sáčky. Takže pokud pijete ráno kávu, naučte se pít čaj! Sáčky necháte jako vždy vyluhovat a pak je nevyhodíte do koše, ale necháte je vychladnout na příjemnou teplotu. Zavřete oči a sáčky položte na víčka. Nechte působit cca 10 minut a kruhy by měly začít mizet. Nečekejte nějaké zázraky. Kruhy ustoupí, ale určitě se jich nezbavíte na sto procent.

Jestliže je vám v létě teplo, led nemusíte používat jen do limonády, ale i na vaše unavené oči. Zkuste zabalit kostku ledu do kapesníku a přikládejte ji na zavřená oční víčka. Pro oči je to příjemné a nebudou tolik oteklé. Pokud jste například plakala nebo máte alergii, kostka ledu pomůže lépe, než kapky do očí. Výhodou je, že se vás nebude po příchodu do práce každý ptát, co se stalo.

Jak je to s ovocem a zeleninou? Určitě jste někdy ve filmu viděla, že si ženy na oči přikládají okurku. Pokud ne, tak se podívejte na internet. Salátová okurka je naprostou klasikou, ale opravdu to má nějaký efekt? Nemyslím si, že to funguje na všechny, ale okurka má určitě chladivý efekt, takže vaši pleť osvěží, zregeneruje a pomůže vám zahladit známky včerejšího večírku. Dalším pomocníkem, který máte určitě každá v kuchyni je brambora. Podle babských rad má zmírnit otok a také bělit. S tou druhou částí si nejsem úplně jistá, ale můžete to vyzkoušet. Nechte oloupanou bramboru působit takových 15 – 20 minut a uvidíte, jestli to jsou jen staré babské povídačky.

V dnešní době se po internetu šíří nejrůznější návody, jak vybělit zuby. Často se používá citrón nebo jahoda, a to v kombinaci s jednou sodou.  Jak to tak vypadá, tak jahody jsou zázračné, protože pomáhají i na kruhy pod očima. Jahody nechte přes noc v lednici, pak je rozpulte a nechte působit tak 10 min. Budete opravdu překvapená.