Znáte nějaké superpotraviny? Víte, že je najdete i ve své domácnosti?

Znáte nějaké superpotraviny? Víte, že je najdete i ve své domácnosti?

Určitě jste o nich slyšeli. Superpotraviny v současné době vládnou světem, je to celosvětový hit a módní trend hlavně mezi mladými. A proč jsou tak diskutované? Superpotraviny vynikají vysokým obsahem vitamínů, minerálů, stopových prvků, enzymů a dalších, pro naše tělo prospěšných látek. Tyto potraviny dají našemu organismu o mnoho víc, než potraviny běžné. Určitě jste zaznamenali i superpotraviny, které se k nám dostaly ze zahraniční. Většinou se jedná o exotické plodiny, kde nejznámější je pravděpodobně aloe vera, goji, chia semínka nebo acai. Velmi oblíbené jsou také mořské řasy nebo čínské houby, ale někomu tyto chutě nemusí sedět. Někomu přijdou tak cizokrajné a vzdálené, že nemají ani chuť je vyzkoušet.

Pojďme se podívat o něco blíž, zaměřit se na superpotraviny, které najdete v našich obchodech a jsou vyprodukované v naší krajině. Když budete hledat přesnou definici toho, co je superpotravina, nejspíš ji nenajdete. Je potřeba si uvědomit, že se jedná o skupinu produktů s vysokým obsahem tělu prospěšných látek, není přesně definované, kolik těchto látek má potravina obsahovat.

Jaké jsou ty naše superpotraviny?

Chcete nahradit různé exotické bobule? Není to žádný problém, alternativou můžou být například černé jeřabiny neboli aronie. Jeřabiny obsahují červené barvivo, které chrání naše buňky. Působí jako přírodní antioxidant a také jako lék proti mnoha zdravotním potížím. Charakteristický je pro ně vysoký obsah vitamínu C, B a E.

Všichni milují sladké. Dřív bylo naprosto normální sladit medem, med se ale stal celkem drahou komoditou a cukr byl lepší variantou. V poslední době se k tomuto způsobu slazení lidé vrací  a je normální si osladit kávu medem. Med sám o sobě je velice ceněný pro své léčivé a výživné vlastnosti. Dodává tělu energii, má protizánětlivé vlastnosti, posiluje imunitní systém  a funguje jako silné přírodní antibiotikum. Určitě se mnou budete souhlasit, že nejlepší věc na světě je čerstvý chléb s máslem a medem.

Za lesní ovoce si pořádně připlatíte, hlavně v zimním období. Nejlepší plodinou pro vaše tělo jsou borůvky. Borůvky mají velice silné antioxidační účinky a fungují jako skvělý prostředek proti stárnutí. Co bude zajímat především ženy, pokud máte silné menstruační křeče, silné krvácení, borůvky jsou dobrou superpotravinou, která vám zaručeně pomůže.

Ořechy a lněná semínka. Nekupujte si na večer brambůrky, ale kupte si na “zobání” oříšky. Nejlepší jsou vlašské ořechy, které mají vysoký obsah tuků, bílkovin a minerálů. Působí proti nervovému vyčerpání, stresu a depresím. Mají také pomáhat proti rakovině prsu a snižují riziko infarktu.

Někdo ho nesnáší, jiný ho miluje. O čem je řeč? O další superpotravině, kterou je česnek. Česnek je elixírem mládí, přírodní antibiotikuma a opravdu mocná superpotravina, kterou bude vaše tělo prostě milovat. Zahání viry i bakterie, vyplavuje z těla karcinogeny, ničí parazity ve střevech, snižuje hladinu cholesterolu a pomáhá cukrovce. Nejlepší je ho konzumovat v syrovém stavu, tak svému tělu prostějete nejvíc.

Existuje další nespočet superpotravin, které by měl člověk konzumovat. Bylo by dobré, zařadit tyto potraviny do svého jídelníčku. Uvidíte, že se budete cítit lépe a vaše tělo vám to oplatí.