Načítám Akce

« Všechny Akce

IMBOLC – rituál Hromnic (VZOROVÁ AKCE – NEKUPOVAT)

IMBOLC – rituál Hromnic (VZOROVÁ AKCE – NEKUPOVAT)

1. února 2024 16:00 20:00

Slovenská 1566/6 Praha

VZOROVÁ AKCE – NEPRODEJNÉPojďme společně oslavit svátek Imbolc. Povíme si o síle tohoto rituálu a místě v kole roku, stanovíme si záměr a ten pak vyšleme jako přání.

Imbolc, je keltský svátek spojený se svátkem svaté Brigity, jež je slaven 1. února a následován Hromnicemi. Je chápán jako první den jara a spojen s laktací a bahněním ovcí, kterým se v této době rodí jehňata. Společně s Beltainem, Lughnasadem a Samhainem náleží mezi nejdůležitější keltské svátky.

Imbolc je také slaven v některých novopohanských náboženství – ve Wicce, neodruidismu a keltském rekonstrukcionismu. Ve Wicce je chápán jako svátek světla a ohně spojený s Pannou – prvním z aspektů Trojné bohyně.

S Imbolcem je spojeno pozorování různých znamení z nichž je odhadováno zda již jaro dorazilo: kvetení rostlin, například trnky, nebo aktivity zvířat, především hadů a ježků opouštějících své zimní úkryty. Podle podání z ostrova Man v tento den Caillagh ny Groamagh „chmurná stařena“ sbírá dřevo na oheň – pokud je počasí vlídné tak je úspěšná a prodlouží zimu, pokud nikoliv tak nenasbírá dostatek otopu a nechá přijít jaro.

Podle lidového podání navštěvuje svatá Brigita v tento den domácnosti a žehná lidem a dobytku, proto je do domu symbolicky zvána a někdy je jí připravována i postel s drobnými obětinami a březovou větévkou, kterou má světice oživit jarní přírodu. Taktéž jsou vytvářeny její panenky zvané brídeóg, nebo také biddy, vyrobené ze slámy a oděné do šatů. Ve Skotsku byla panenka ozdobena krystalem či světlou mušlí – takzvanou reul-iuil Bríde „hvězdou přicházející Brigity“. S panenkou se také koledovalo – takové obchůzky se účastnily především neprovdané dívky oděné do bílé. Dále byl pleten „Brigitin kříž“ ze sítiny či slámy jež měl chránit před špatným počasím.

Popis akce

CENA: 1.500,- Kč
Datum: 1.2.2025 16:00-20:00
Místo: Praha, Šalounova vila, Slovenská 6
Lektorka: Jasmína Třpytivá

O lektorovi

Moderní čarodějky uctívají během roku 8 velkých svátků, které vycházejí z wiccanské tradice a říkáme jim Kolo roku. Oslavy těchto svátků se jmenují sabaty. Provázím ženy i muže rituály kola roku i ostatními životními událostmi, jako jsou svatby, obnovení slibu, přechodové rituály, pohřby

Forma

Tanec, Rituál a Festival

Délka

Celodenní
Všechny kurzy