Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.
Event Series Event Series: Otevřený kurz meditací 2024

Otevřený kurz meditací 2024

Otevřený kurz meditací 2024

8. ledna 18:00 21:00

Slovenská 1566/6 Praha

Pravidelný kurz meditací je určen zájemcům o meditaci i pokročilejším meditujícím. První se seznámí se základy meditační praxe, druzí se opakováním základních meditačních cvičení mohou ponořit do hlubšího uvědomění podstaty jednotlivých forem meditace.

Popis akce

Večer má pevnou kostru meditačních cvičení:

  • vysvětlení principů meditace
  • vysvětlení způsobu dýchání vhodného pro meditace
  • dechové cvičením s představou vedení světla páteří,
  • meditace se zvuky Ham a Om,
  • meditace na pozorování dechu,
  • meditace na zvuky z těla, místnosti i v okolí,
  • bezpředmětná meditace,
  • pokud zbyde čas pak nějaká závěrečná řízená meditace.

Jednotlivá meditační cvičení vychází z osobní praxe Jana Bíma a Ivo Třísky. Nejsou zasazeny v kontextu nějakého konkrétního náboženského systému, ale jsou volně inspirovány různými praxemi buddhistickými, advaistickými i křesťanskými. Používáme “civilní” názvosloví a slovník. Meditace jsou tak otevřené lidem jakéhokoliv vyznání i lidem bez duchovního vyznání.

Jednotlivá cvičení jsou nabízeny. Každý si je může upravit podle své aktuální potřeby. (Začátečníci jsou někdy překvapeni, že někteří pokročilejší účastníci si v průběhu dělají vlastní cvičení, která neodpovídají nabízenému cvičení. Podstatné je tiché společné “meditační pole”.)

Na konci každého meditačního cvičení sdílíme, jak se nám meditace dařila. Kdokoliv může říct, co prožíval nebo se na něco zeptat. Sdílení je podporováno, ale každý účastník může kdykoliv být zticha. Součástí sdílení mezi cvičeními mohou být průběžné konzultace vlastní meditační praxe doma.

Sedíme na podlaze na meditačních polštářích. Je možné sedět i na židli. Vedoucími meditací je podporována atmosféra svobody a přijetí. Během večera se vzájemně nepředstavujeme. Zažíváme částečně komunitu bez jmen a osobních příběhů, která umožňuje “anonymní zapojení do večera” bez nebezpečí, že nás bude někdo hodnotit podle toho, kým jsme v jiném prostředí. (Pravidelní účastníci se samozřejmě osobně znají a občas se oslovují jménem 🙂 )

Zhruba uprostřed večera je přestávka.

Ve vedení meditací se střídají Jan Bím a Ivo Tříska. Někdy vedeme oba společně a střídáme se na jednotlivá cvičení, jindy vede jen jeden z nás podle našich aktuálních časových a jiných možností.

Je možno zúčastnit se i jen jednotlivých večerů. Pravidelná účast je velmi doporučena. Skutečné výsledky přinese jedině vlastní pravidelná nejlépe každodenní praxe.

Cena: Podle spokojenosti na konci semináře a podle osobních možností (obvyklá částka kolem 300 Kč)

Přihlášky přes Petra Bartala na adrese p.barny@post.cz

Jan František Bím

Poutník a průvodce. Provází lidi krajinami vnějšími i vnitřními. Je autorem konceptu doprovázených poutí. Vede pravidelné meditace, facilituje různé sdílecí a poradní kruhy, zabývá se přechodovými rituály, vztahy mezi muži a ženami a mezigeneračními vztahy.

Forma

Meditace

Délka

Večerní
Všechny kurzy