Co jsou body-psycho-spirituální souvislosti?

Bára Jurkovičová

28. 4. 2023

Jsme komplexní bytosti. Taky se říká jak nahoře, tak i dole. Jak uvnitř, tak vně. Projevené se podepisuje na úrovni TĚLA, PSYCHIKY i DUŠE.

Zkrátka pokud nás něco trápí, projevuje se to postupně na všech úrovních, nehledě na to, kde to vzniklo. A ze všech úrovní se také k tomu dá přistupovat. Čím hlouběji jdeme, tím spíše se dostaneme k jádru.

Chcete příklad?

Přijdete s tím, že vás často trápí migrény.

Při masáži vyjde najevo, že máte extrémně stažené svaly šíje, takže se tato oblast těžko prokrvuje, svaly jsou v napětí a na úrovni těla jsou příčinou následné bolesti. Stresové zatnutí svalů je už chronické a bolest tak přichází opakovaně. Už po první masáži pocítíte úlevu. V průběhu následujícího období začnete víc pozorovat sami sebe v situacích, kdy šíji zatínáte, jaké situace vás přivádějí do stresu a naučíte se tento nevědomý mechanismus ovládat.

Šíje a krk jsou oblastí, kde velmi často sedí naše „kontrola“ a vám dojde, že se trvale bráníte emocím, vlastnímu projevu a spontaneitě. Fungujete pod nasazenou neutrální maskou, aby na vás nikdo nic nepoznal. O svých problémech raději ani nemluvíte. Dojde vám, že to není úplně v pořádku. Taky si uvědomíte, kolik stresu prožíváte, že jsou vaše vztahy díky vašim zábranám už polomrtvé a třeba to budete chtít změnit. Tolik v oblasti psycho.

Když začnete o svých problémech mluvit a uvažovat v jiných souvislostech, vzpomenete si na scénu ze svého dětství, kdy vás táta seřezal za to, že jste podle něj bezdůvodně brečeli. A křičel „nebul a uklidni se“. Najdete bod, kdy se to začalo tvořit. Tedy smlouvu sám se sebou, že tohle ponížení už nikdy nedopustím a nikdo na mě žádné emoce nepozná. Tolik na úrovni duše.

Proč má smysl pátrat?

Jen tohle komplexní poznání vás může osvobodit. Někdy není řešení takhle jednoduché. Větší nemoci přinášejí větší trápení i rozsáhlejší pátrání. Jak v těle, tak v hlubinách nevědomí. Ale stojí to za to! Nebudete závislí jen na lécích od doktora, zjistíte, že to máte i ve svých rukou, převezmete odpovědnost za své tělo i prožívání.

Každá bolest či nemoc nás vede k sobě. Ke každému zraněnému kousku sebe sama, abychom se mohli dotknout svých zranění a zahojit je. Je to cesta, kterou za vás nikdo neujde. Jen vy znáte všechny kousky puzzle, jen vy je můžete poskládat a tím se vysvobodit.

Moderní medicína se na dlouho upnula pouze k řešení následků na úrovni těla. Ale jsou už konečně i první jiskry psychosomatiky neředěné ezobláboly, už v mainstreamu je jasné, že svým životním stylem a psychikou ovlivňujeme svoje zdraví a že jsme tvůrci svého života.

Chcete to zkusit? A vydat se konečně na cestu k sobě?

arrowZpět na blog

Štítky

Stručně o Odonatě

Moderní seberozvoj i spiritualita je obrácená k člověku, k jeho sebezkušenosti a sebepoznání. Je založená na hledání vlastní pravdy, autenticity, hledání smyslu vlastní existence i vesmírných zákonů. Duchovní přesah vzniká pravdivým hledáním v sobě samém. Moudrost se tvoří zkušeností.