Ewa Żurakowska

  1. Akce
  2. Pořadatelé
  3. Ewa Żurakowska

Ewa Żurakowska

Antropoložka, režisérka, herečka, zpěvačka a lektorka

Motto: 

O mně, o metodě:

Již více než 10 let vedu kurzy a workshopy inspirované cestami po Evropě a Asii, vyučuji tradiční písně, holistické cvičení pohybu, dechu, hlasu a rituálů. Spolupracuji s indickým divadlem Milon Mela Centre for Indian Performance Arts v Západním Bengálu a vyučuji kurz „Performance and Ritual“ na AAU v Praze.

Fascinuje mně vztah mezi lidským hlasem, tělem a prostorem, souznění s přírodou a propojení mezi tradicí a součastností – jak v divadlě, tak v mé arte terapeutické a skupinové praxi. Vyvinula sem autorskou praxi jógy se stromy, kde pracuji s účastníky v lůně přírody ve vnitřním tichu a pozornosti k okolnímu prostředí. Jako arte terapeutka a divadlenice se zajímám o “participative performance, immersive theatre, land art a taky archaic vocal modalities” jako skupinovou terapii.

Má mnohaletá vášeň pro výzkum starých písňových rituálů, stejně jako láska k přírodě, její kráse a síle se prolínají s vášní k cestováním po Sibiři, Skandinávii, Laponsku, Balkáně, Ukrajině a Indii. Ty zas mě přivedly ke sdílení moudrosti tradičních kultur během workshopů, rituálů, performativních retreatu a zvukových ceremonií, které pořádam už několik let.

V mých uměleckých projektech a rituálech prozkoumávám spojení mezi prostorem, zvukem a tělem. Koncertuji na specifických architektonických místech, v historických a sakrálních budovách s konkrétními akustickými vlastnostmi prostoru, využívam k tomu různé vokální techniky. Zpívám v world music kapele Korjen a mam několik hraných představeni, m.in. „Home beyond the borders“, za ktere sem byla nominovaná na Ceny Thalie. Součastně vedu kurz “Performance and Ritual” na Anglo Americké Univerzite v Praze. Spolupracuji s Institute of Devotional Arts, a Milon Mela Centre for Performative Indian Arts v Západním Bengálu v Indii.

Vzdělání a výcviky:

PhD, Akademie Divadelních umění, Katedra alternativního a loutkového divadla, Praha, CR, 2015. Téma doktorské prace: „ Od tradičních písní ke divadlu site specific”Doktorát z propojení tradiční písně a site specific divadla získala na pražské DAMU.

Nominována na cenu Cena Thálie za autorské sólo „Domov za hranicemi“

Mgr., kulturní antropologie, Univerzita ve Varšavě, specializace: animace kultury PL, 2007

Akademie divadelních praxí Gardzienice, Centrum divadelních praxí GARDZIENICE

Škola moudrosti. Láska a smrt ve velkých duchovních tradicích" s Ravi Ravindrou, Indie, 2024

„The Complete Performer. A journey in Grotowski’s training” – Program fyzického tréninku včetně tradičních indických tanců, hudby a bojových umění, Indie

Free your voice – sing your Self alive“ " kurz s hudební terapeutkou Sanne Storm

Song of the Songs; píseň jako rituální workshop s Natalyí Polovinkou a Sergejem Kovalevičem, Grotowski Institute, PL 2011

Musicality in theatre; kurz na Rose Bruford College, UK 2011-2012

Píseň jako rituál, master class s tradiční zpěvačkou Svetlanou Spajić, Bělehrad 2009, 2010

 

 

Akce from this pořadatel
Dnes