Jan Blahůšek

  1. Akce
  2. Pořadatelé
  3. Jan Blahůšek

Jan Blahůšek

Odborník v oblasti sociálních inovací a EU fondů, světové mystiky a meditačních technik,
psychedelické spirituality a destigmatizace psychedelik

Motto: 

O mně, o metodě:

Od mládí se Jan zajímá o hlubinou a transpersonální psychologii, extatické šamanské techniky a zkoumání vědomí za pomoci psychedelických látek. Je členem odborné sekce České psychedelické společnosti, kde se věnuje psaní a přednášení o psychedelické spiritualitě a propojování psychedelie, meditace a buddhismu. Je spoluautorem knihy „Psychedelika a psychonautika“ (Vojtěch Cink a kol., 2022), spolupracuje s religionistickým časopisem DINGIR nebo pořadem Hergot! na Radiu Wave Českého rozhlasu. Mnoho let profesně působil na Ministerstvu práce a sociálních věcí, kde se podílel na řízení národních sociálních programů a inovačních iniciativ EU. V současnosti koordinuje sociálně inovativní projekt „Destigmatizace terapeutického využití psychedelik v psychiatrii a jejich využití v rámci ČR k reintegraci dlouhodobě práce neschopných lidí zpět do života“, spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu (ESF) a realizovaný týmem doktora Tomáše Páleníčka, vedoucího Centra výzkumu psychedelik Národního ústavu duševního zdraví v Praze Klecanech.

Jan vede různě zaměřená meditační setkání, např. „EXtáze a INstáze: dvě brány mystické zkušenosti“, „NirVANA: zen, čchi-kung a mantry“ a společně s Petrem Soukupem ml. meditativní rituály „Čaj, ticho a zen“. Na těchto akcích sdílí své třicetileté zkušenosti s klasickými technikami práce s myslí, energií a tělem zejména z prostředí mahajánového buddhismu, hinduismu a taoismu, tak jak se je naučil od svých učitelů. 

Jeho vášní je vedle tance také psaní poezie. V posledních letech se zaměřuje na tvorbu autorských českých manter a písní inspirovaných přírodní spiritualitou, entheogenními rituály a starodávnou léčitelskou tradicí Medicine Buddhy. Postupně se tak rodí jeho nový meditačně-hudební projekt „JAM z Podhoubí: bubny a mantry lesa“. 

A koho považuje Jan za svého největšího současného učitele umění života? No, samozřejmě svou patnáctiletou dceru Emu, která mu jednou poradila: „Tati, ty radši už nemysli – a já budu myslet za tebe.“ Haux, haux, bódhi svahá :))

 

Vzdělání a výcviky:

Jan vystudoval evangelickou teologii na Universitě Karlovy v Praze. 

Postgraduálně zde a v Londýně poté studoval religionistiku a zabýval se především mahajánovým a zenovým buddhismem. 

Celoživotně se věnuje různým mystickým tradicím také prakticky. Na vysoké škole se seznámil s jógou, zenovou meditací a čchi-kungem, které dodnes praktikuje. 

Mezi jeho osobní duchovní průvodce patřili jogín, léčitel a nestor alternativní medicíny v ČSSR Bohumil „Medicine Buddha“ Houser, učitel zenu, mahajány a taoismu Jan Žlábek, japonský profesor a učitel šin buddhismu Kemmjó Taira Sató, indická jogínka Mátá Amritánandamájí a další. 

Akce from this pořadatel
Dnes